fbpx

Dominika Krajewska, 6 kwietnia 2020

SKĄD BIERZE SIĘ KREATYWNOŚĆ

kreatywność

Co to jest kreatywność?

Według definicji jaką znajdziemy na stronie PWN kreatywny „to tworzący coś nowego, oryginalnego”. Myślenie kreatywne to myślenie prowadzące do uzyskania oryginalnych i stosownych rozwiązań. Alternatywna, bardziej codzienna definicja kreatywności mówi, że jest to po prostu „zdolność tworzenia czegoś nowego.”

Jako osoby myślące reagujemy jak i wymyślamy nowe rozwiązania, aby ułatwić sobie życie. Psychologia doszukuje się kreatywności w naszych genetycznych predyspozycjach, z drugiej zaś strony jako umiejętność, którą jesteśmy w stanie rozwijać i pielęgnować.

Człowiek kreatywny to człowiek renesansu

Leonardo da Vinci to najczęściej wymieniana osoba, która kojarzona jest z hasłem kreatywność, tzw. człowiek renesansu, który zajmował się malarstwem, rzeźbiarstwem, architekturą, matematyką, anatomią, filozofią, geologią, muzyką i pisarstwem. Z książek Michaela J. Gelba Myśleć jak Leonardo da Vinci dowiadujemy się, że aby myśleć kreatywnie musimy „rozwijać ciekawość poznawczą i wytrwałość, uczyć się na błędach i wyostrzać zmysły; konieczne jest myślenie uwzględniające związki między zjawiskami z różnych dziedzin, łączenie logiki z wyobraźnią oraz akceptacja niepewności.”

Kreatywność w dzisiejszym świecie

Współczesny świat bardzo szybko się rozwija i nie pozostawia innego wyboru jak tylko dostosować się do panujących wymagań. Każdy zawód wymaga kreatywnego myślenia, bo czasem schematy potrafią zawieść. Bez twórczego i kreatywnego podejścia do problemu, czasem jest niemożliwością go rozwiązać.

Sposoby na pobudzenie kreatywności

Twórcze myślenie stało się pożądaną cechą przez pracodawców, którzy potrafią docenić pracownika, który sam rozwiązuje problemy w kreatywny sposób. Każdy z nas ma w sobie potencjał do twórczego myślenia, ale nie każdy wie jak pobudzić kreatywność.

WYSYPIAĆ SIĘ – Człowiek niewyspany, to człowiek poirytowany, zdenerwowany i sfrustrowany. Nawet drzemka w ciągu dnia potrafi podsunąć nam ciekawe rozwiązanie problemu, który zaprząta nam myśli.

KARTKA I OŁÓWEK – zapisując pomysł na kartce, musimy zaangażować do tego większej części mózgu, która jest odpowiedzialna np. za koordynacje ręki i oka w czasie pisania. Przy okazji zapisywania swoich notatek, możesz na marginesie narysować coś, co będzie skutkować kolejnym pomysłem.

INSPIRUJ SIĘ LUDŹMI – w grupie raźniej i łatwiej o nowe pomysły. Dzięki pracy poza domem, możesz poznać ciekawe osoby. Dlatego fajnym rozwiązaniem jest praca w coworkingu, która jest szansą na spotkanie nowych, kreatywnych ludzi.

DOBRA MUZYKA – każdy powinien sam wypróbować różnych gatunków i wybrać to co mu odpowiada i pomaga w czasie tworzenia, bo wiadomo, że twórczemu myśleniu nie pomaga cisza.

MEDYTACJA – wprowadza nas w stan odprężenia i relaksu, podczas którego możemy zacząć przyglądać się naszym myślom i wyłapać z nich rozwiązania naszych problemów.

Myślenie to klucz do bycia kreatywnym

Trzeba jednak pamiętać, żeby być uczestnikiem i odbiorcą świata sztuki, ponieważ czytanie książek, chodzenie do teatru na spektakle, bądź podziwianie dzieł sztuki jest bodźcem, który napędza nasz mózg do kreatywnego myślenia.

„Myślenie – wbrew powszechnemu przekonaniu – nie jest bowiem ani procesem świadomym, ani też kontrolowanym. Myślenie to dokonuje się dyskretnie, jest to kombinowanie ze sobą różnorodnych elementów, danych czy rzeczy i przyglądanie się efektom tego łączenia. Gdybyśmy wiedzieli z góry, jaki będzie efekt tego kombinowania, okazałoby się ono całkowicie zbędne.”

Jak stać się kreatywnym?

Łańcuch twórczego myślenia zaczyna się od fazy przygotowań, w której trzeba zebrać potrzebne informacje dotyczące rozwiązania naszej sprawy na poziomie intelektualnym, w którym świadomie staramy się wymyślić jakieś rozwiązanie, choć bardzo często przychodzi irytacja i frustracja bo rozwiązanie się nie pojawia. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest zajęcie się kompletnie innym rodzajem aktywności np. gotowaniem, majsterkowaniem, prasowaniem bądź zmywaniem. Te czynności pozwalają nam „wyłączyć” świadome myślenie. Dobrym rozwiązaniem jest zostawienie notatnika przy łóżku i w momencie „przebudzenia” zapisać informacje jakie dostarczył nam mózg w czasie snu. Gdy uda nam się opracować już na tyle dużo pomysłów, możemy zacząć je weryfikować według naszych kryteriów.

Co jest wrogiem kreatywności?

Bardzo często nasze zmęczenie, schematy które bezwiednie powtarzamy, odruchy wykonywane pod wpływem emocji, podczas których myślenie nie jest angażowane w dużym stopniu, ponieważ instynkty przejmują kontrolę nad naszymi decyzjami. Kolejnym mordercą kreatywności jest strach. Osoby, którymi kieruje strach wykonują swoje zadania w znanym dla nich schemacie tak aby przetrwać. Kolejną cechą, która zabija kreatywność jest perfekcjonizm, ponieważ wiąże się on z precyzją, powtarzalnością i dokładnością co jest przeciwieństwem chaotycznej kreatywności.

Korzyści, jakie przynosi rozwijanie kreatywnego myślenia:

Korzyści, jakie przynosi rozwijanie kreatywnego myślenia, to:
*większa pewność siebie,
*sprawne rozwiązywanie problemów,
*szacunek ze strony innych osób w naszym otoczeniu,
*możliwość zostania innowatorami,
*inicjowanie i wprowadzanie zmian w otoczeniu.

Warto jednak pamiętać, że w pojęciu “kreatywność” zawiera się zarówno kreatywne myślenie, jak i działanie. To, że potrafisz wymyślać różne rzeczy, może oznaczać, że jesteś po prostu pomysłowy, a pomysły należy potem jeszcze zrealizować.

Poproś o konsultację

W ciągu 48 godzin skontaktuje się z Tobą nasz ekspert