fbpx

Dominika Krajewska, 6 kwietnia 2020

Roślinność w biurze, a efekty pracy

roślinność

Człowiek część swojego życia spędza w pracy i środowisko w jakim się znajduje ma znaczący wpływ na jego zdrowie. W pomieszczeniach biurowych bardzo często nie dociera odpowiednia ilość światła słonecznego i pracownik cały dzień jest skazany na sztuczne oświetlenie. „Klimatyzacja i kaloryfery wysuszają powietrze, a monitory komputerowe, drukarki, kopiarki wydzielają aceton i trójchloroetyl niekorzystnie wpływające na samopoczucie”, może wzbudzać irytację, zmęczenie, rozdrażnienie lub senność.

Rośliny w biurze pełnią funkcję ozdobną ale również działają jak filtr powietrza, który usuwa toksyczne substancje. W tym „formaldehyd wydzielający się z klejonych, drewnianych mebli, a także benzen, toluen, amoniak, aceton, mikrocząsteczki uwalniane podczas ścierania się dywanów, pracy maszyn.”

roślinność

Prócz poprawy jakości powietrza w pomieszczeniu, widok roślin jest w stanie wpływać kojąco i daje poczucie obcowania z naturą. „Ponadto szacuje się, że dzięki roślinom doniczkowym można zwiększyć produktywność pracowników od 10 do 15%. Jednocześnie o 12% zmniejsza się liczba popełnianych przez nich błędów.” Natomiast pomieszczenia w których dominuje styl minimalistyczny wpływają wbrew pozorom przytłaczająco na pracownika.

Wyciszenie

Jedną z zalet posiadania roślin w biurze jest możliwość wyciszenia przestrzeni, ponieważ rośliny odbijają, rozpraszają i pochłaniają fale dźwiękowe. W tym wypadku dobrym rozwiązaniem będą „zielone ściany”, które można wykorzystać w przestrzeni biurowej.

Zmniejszenie stresu

Nie jest nowością, że aby się odstresować wystarczy wyjść na spacer np. do lasu. Ale czy sprawdza się to w biurach? Wiele badań wskazuje, że rośliny wpływają pozytywnie na pracowników biurowych, ” co drugi odczuwał mniejsze przygnębienie, co trzeci spadek napięcia, lęku i zmęczenia, a ponad 40 proc. rzadziej reagowało gniewem i wrogością.”

Odprężenie

Okazuje się, że „zielona oaza” posiada kolejną korzyść jaką jest wydajność w miejscu pracy. Dobrze zaprojektowany zieleniak działa odprężająco i dodaje energii do pracy.

Wzrost funkcji poznawczych

Dzięki lepszej jakości powietrza w pomieszczeniu z roślinami, okazuje się, że procesy decyzyjne pracowników są usprawnione, ponieważ ich organizm otrzymuje lepszej jakości tlen.

w biurze

Wybierając rośliny do biura musimy wziąć pod uwagę wiele czynników tj. przeciągi, nasłonecznienie czy suchość powietrza. „Idealne byłyby rośliny wytrzymałe zarówno na przesuszenie i przelanie, na suche powietrze i przeciągi oraz niską wilgotność powietrza. Nie ma jednak roślin posiadających wszystkie te cechy. Wybierając rośliny doniczkowe do biura przede wszystkim należy skupić się na roślinach łatwych w uprawie oraz mało wymagających – oto nasze propozycje:”

*Palma chamedora
*Paproć
*Dracena
*Juka
*Figowiec sprężysty
*Zielistka
*Szeflera
*Epipremnum
*Aspidistra
*Fikus

biuro

„Ustawienie rośliny na biurku to tylko drobna zmiana, ale może poprawić nasze samopoczucie w pracy. Spędzamy w niej wiele godzin, każda możliwość poprawienia panujących w niej warunków jest warta wypróbowania.”

Źródło:

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-zielone-biuro-wplyw-roslin-na-wydajnosc-pracownikow

https://businessinsider.com.pl/rosliny-w-biurze-korzysci-zieleni-przy-pracy/xc7f37d

https://www.scanner.com.pl/wiadomosci/warto-wiedziec/537-jaka-role-moga-pelnic-rosliny-w-biurze

https://zielonyogrodek.pl/dom-i-balkon/aranzacje-i-ozdoby/1003-rosliny-doniczkowe-w-biurze

https://bambusowysen.pl/top-10-najlepsze-rosliny-do-biura/

Poproś o konsultację

W ciągu 48 godzin skontaktuje się z Tobą nasz ekspert