fbpx

Dominika Krajewska, 11 maja 2020

Jak odpowiedni nastrój wpływa na naszą pracę?

atmosfera

Jaki masz nastrój?

Głównym źródłem tworzącym atmosferę w pracy są pracownicy i …. Nie jest sekretem, że szczęśliwy pracownik jest bardziej efektywny i lojalny w stosunku do nas.
Okazuje się, że atmosfera w pracy jest jednym z kluczowych aspektów podczas jej wyboru.  Wpływa pozytywnie na wydajność i zaangażowanie zatrudnionych osób. Prowadząc własną działalność zapewne wiesz, że nie zawsze możesz zaoferować pracownikom podwyżki. Gdy budżet czasem na to nie pozwala pracownik oczekuje, że przynajmniej miejsce, w którym pracuje będzie źródłem szczęścia. Możesz mu to zapewnić wysyłając go na szkolenia. Dzięki temu podnosi się jego samoocena. Może to zaowocować kreatywnością w czasie rozwiązywania problemów firmy.

Wybór odpowiedniej osoby do zarządzania:

Jednym z pozytywnych działań na rzecz pracowników aby utrzymać ich nastrój na dobrym poziomie jest stworzenie funkcji „dobry manager”. Co miesiąc mógłby ją wykonywać chętny pracownik organizując eventy, spotkania albo wydarzenia. Dzięki temu, że funkcja takiego managera nie jest przypisana do jednej osoby, każdy może sprawdzić się na takim stanowisku.
Jedną z przodujących firm, która zatrudniła “chief happiness oficera” jest Google.  Zrobił to dla podniesienia efektywności swoich pracowników i dzięki temu wzrosła ona o 37%.

Czym zajmuje się taki dyrektor do spraw szczęścia:

*Przeprowadza ankiety, robi rozeznanie jak pracownicy czują się w swoim miejscu pracy
*Współpracuje z managerami aby stworzyć strategie związaną z poprawieniem nastrojów w firmie np. możesz przyjść ze swoim zwierzakiem.
*Tworzy program pozapłacowy, który ma na celu motywować pracowników do własnego rozwoju
*Poszukuje kreatywnych rozwiązań na poprawę jakości pracy np. zmiana wystroju miejsca pracy
*Może prowadzić sesje grupowe bądź indywidualne na temat „szczęścia”
*Pomaga rozwiązywać konflikty powstałe w miejscu pracy
*Nadzoruje działy personalne, które obejmują specjalistów rozwoju pracowników, doradców, psychologów i trenerów życia
*Zapewnia indywidualne podejście do każdej osoby, która zgłasza się do niego o poradę
*Poleca i rekomenduje książki, blogi lub artykuły, które mogą poprawić jakość nastrojów w pracy
*Szuka możliwości wspierania badań naukowych o szczęściu, np. nawiązując współpracę z miejscowym uniwersytetem w celu przeprowadzenia takich badań

Wszystkie z tych zadań są elastyczne i zawsze można dodać coś nowego co pomoże w lepszym funkcjonowaniu zespołu w pracy.

Atmosfera w pracy składa się z wielu czynników takich jak komunikacja, nastrój, kontakty z innymi, wyrozumiałość czy też życzliwość. Nad każdym z tych elementów możemy pracować i je rozwijać na wyższym poziomie.
Płynny przekaz informacji jest ważnym czynnikiem, ponieważ daje poczucie więzi i współnależności do grupy. Informowanie o efektach korzystnie wpływa na jakość pracy zespołu.

Emocje w pracy

Trzeba również pamiętać o trzymaniu emocji na wodzy. Jeśli praca z jakąś osobą nam nie odpowiada, zamiast się z nią kłócić, porozmawiaj z nią spokojnie. To załagodzi atmosferę między wami. Jeśli czujesz, że zaraz możesz wybuchnąć, wyjdź i daj sobie chwilę na to aby ochłonąć.
„Z pewnością należy wspomnieć również o jednej, bardzo istotnej rzeczy. Jeżeli nie chcemy, aby atmosfera w pracy była napięta, postarajmy się sami jej nie tworzyć. Co to znaczy? Często wydaje nam się, że ktoś nas ocenia, bo my nagminnie oceniamy innych. Starajmy się unikać takich zachowań, wówczas z pewnością nastrój będzie pogodniejszy i zdrowszy.”

Poproś o konsultację

W ciągu 48 godzin skontaktuje się z Tobą nasz ekspert